Nagovor stegovodje ob praznovanju 10.obletnice Stega Črni panter Koroška 2

Vsi, ki ste se udeležili našega praznovanja ob 10.obletnici Stega Koroška 2, na Šentanelu, ste pokazali, da vam naš steg veliko pomeni. Prav pa je tudi, da kot stegovodja podelim svoje misli o naši lepi obletnici,z vsemi vami, ki to prebirate. Svojega napisanega govora na praznovanju nisem prebral, zaradi njegove dolžine, ampak sem ga v besedah na kratko povzel. Spodaj si ga lahko preberete v originalni dolžini.

"Nagovor ob 10.letnici Stega Črni panter Koroška 2, na Šentanelu, dne 20.5.2012

 Naj najprej pozdravim Vas drage skavtinje in skavti stega Koroška 2, pozdravljeni dragi starši, nekdanji skavtski voditelji Stega Koroška 2, naši podporniki, ki vas ni malo, od predstavnikov občin Mežiške in Dravske doline, župniki in župljani župnij dekanij Dravograd - Mežiška dolina in Radlje – Vuzenica, predstavniki društev, taborniki Roda Koroški Jeklarji z Raven na Koroškem, predstavniki sosednjih stegov, vsi predvojni skavti in vsi ostali, ki ste z svojo prisotnostjo počastili naše praznovanje in izrekate svojo podporo našemu delovanju.

Skupaj z demokratičnimi spremembami v nekdanji Socialistični Republiki Sloveniji konec 80-tih let prejšnjega stoletja, se je začelo prebujati tudi novo katoliško skavtsko gibanje v Sloveniji. To novo skavtsko gibanje je začelo svoje korenine iskati v pravilih, ki jih je za utemeljil Robert Baden Powell in deloma tudi v skavtski organizaciji na Slovenskem iz časa pred drugo svetovno vojno, ko je bilo skavtstvo tudi na Koroškem zelo dejavno. Pri tem imam v mislih Malgajev Steg na Prevaljah in Matjaževo četo v Črni na Koroškem. Skavtstvo je bilo nato živo do začetka druge svetovne vojne, ko so ga nemške oblasti prepovedale zaradi močne slovenske narodne zavesti, ki so jo takratni skavti imeli. Veliko skavtov se je tekom vojne vključilo v narodnoosvobodilno gibanje in pripomoglo k ohranitvi slovenstva na tem delu slovenske zemlje. Nova povojna jugoslovanska oblast pa ni dovolila obnove predvojnega skavtskega gibanja, saj se ni skladalo z novo politično ideologijo.

Demokratične spremembe v Sloveniji so tudi slovensko skavtstvo prebudile iz skoraj 50. letnega dremeža, kot nekakšno Trnuljčico. Leta 1990 se je v Ljubljani ustanovilo Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov. Ideja skavtstva se je hitro širila širom po naši lepi domovini. V letu 1992 je nastal prvi steg tudi na Koroškem in sicer v Mislinji, po kateri si je nadel tudi ime. Zaradi vedno večjega števila skavtov tudi iz drugih delov Koroške in tudi iz Velenja, pa se je ime s časoma spremenilo v ime Koroška 1, s čimer so takratni voditelji hoteli poudariti razširjenost koroškega skavtskega gibanja, ki je presegalo že meje Koroške statistične regije. Vsako novo skavtsko leto je prineslo vedno več novih članov, pa tudi število aktivnih skavtskih voditeljev se je povečevalo, čutila pa se je potreba po razširitvi skavtstva in po koraku naprej v našem razvoju, kar pa pod okriljem enega zelo velikega stega ni bilo več mogoče. Ob praznovanju 10. letnice stega Koroška 1 v Dovžah, smo na skupnem taboru, vsi člani stega izvedeli za sklep voditeljev in sicer ustanovi se nov Steg Koroška 2. Z veliko zagnanostjo so takratni voditelji začeli postavljati temelje novemu stegu in že kar prvo leto postavili njegove vse starostne veje VV, IV in PP, kar je redkost v slovenskem prostoru, saj ponavadi Steg potrebuje več let, da vzpostavi vse starostne veje. Z veseljem smo na skavtskih srečanji, zimovanjih in poletnih taborih odkrivali lepote narave, se urili preživetja v naravi, odraščali v služenju in pomoči svojemu bližnjemu in družbi v kateri smo. Krepili smo našo narodno zavest in ob številnih duhovnih asistentih odkrivali lepote Boga.

Kot ime našega stega smo izbrali na pobudo Marka Kocuvana simbol črnega panterja, ki je po legendi s svojim vonjem privabljal živali k sebi. Ta panter je simbol Kristusa, ki nas z božjo besedo in sveto mašo nagovarja, vabi k sebi in želi, da postanemo z njim prijatelji. Črni panter pa nas spominja tudi na slavno zgodovino naših prednikov - Karantancev, ki so pred več kot tisoč štiristo leti prav tu na Koroškem, pognali korenine prvi slovenski državi. Ti naši predniki nas preko simbola črnega panterja nagovarjajo, da spoštujemo svojo domovino Slovenijo in si jo shranimo v srce.

V teh 10. letih smo izvedli dvoje skupnih stegovih zimovanj in dva skupna stegova poletna tabora. Svojo prepoznavnost med ljudmi smo najbolj izražali v številnih akcijah, kot so Luč miru iz Betlehema, Božična igra za podjetje Styria Vzmeti, akcije ob dnevnih zemlje, čistilne akcije Očistimo Slovenijo, skavtski plesi, pomoč na župnijskih slovesnostih in številne druge. Pri našem delu smo večkrat sodelovali tudi z drugimi skavtskimi organizacijami. Že leta 2003 smo skupaj s stegi Koroška 1 Velenje 1 in Zreče 1 odšli na poletni tabor na Portugalsko, kjer smo imeli skupni tabor s skavti iz Lizbone. V letu 2005 smo izvedli skupni poletni tabor s skavti iz nemškega Marburga. Pred tremi leti, pa smo imeli skupni tabor z belgijskimi skavti v Posočju. Lansko leto pa smo naše sodelovanje razširili tudi na Zvezo tabornikov Slovenije, kjer smo na povabilo Roda Koroški Jeklarji, skupaj uredili dostopno pot do vrtca Solzice na Ravnah.

Veliko smo v teh 10. letih doživeli lepega, včasih pa smo imeli tudi kakšno preizkušnjo. Od tistih manjših preizkušenj naj omenim dve. Prva, ki naj jo izpostavim je bila ob nenadni smrti našega dolgoletnega duhovnega asistenta Danijela Slatineka, ki nas je vse zelo pretresla in nagovorila še k večji skrbi za našo duhovno rast in medsebojno povezanost. Kot drugo pa naj omenim preizkušnjo izpred dveh let, ko smo morali zaradi pomanjkanja skavtskih voditeljev za eno leto prekiniti delo v veji VV. Vendar smo v tem prehodnem letu napredovali in v začetku tega skavtskega leta pridobili nove skavtske voditelje, ki so pripomogli, da lahko zopet zagotavljamo celostno skavtsko vzgojo za naše mlade od 7. do 21. leta starosti.

V teh 10ih letih se je skozi skavtske vrste zvrstilo 182 skavtinj in skavtov. V povprečju 67 posameznikov v skavtskem letu. V tem času smo skupaj izvedli 27 poletnih taborov, odšli na 63 izhodov (jesenovanja, zimovanja) in se 450 krat redno srečali na tedenski srečanjih. Voditelji pa so se v tem času 180 krat srečali na SKVO-ju (skupnosti voditeljev in voditeljic), kjer so skrbno načrtovali skavtska srečanja. Le Bog pa ve, koliko je še ur, ki jih je nemogoče prešteti.

Na koncu pa se naj še zahvalim najprej vsem vam drage skavtinje in skavti stega Koroška 2. To je danes vaš praznik in lahko ste upravičeno ponosni na vašo prehojeno skavtsko pot, saj ste vi vsi pomagali sooblikovati steg Koroška 2 in njegovo ime ponašate v svet in med svoje vrstnike in prijatelje. Nato naj se zahvalim vsem vam dragi starši, ki z veliko ljubezni svoje otroke spodbujate in podpirate na njihovi skavtski poti, jih vozite na skavtska srečanja od Črne na Koroškem pa do Kaple na Kozjaku in nam še kako drugače pomagate. Zahvala tudi vam nekdanji skavtski voditelji Stega Koroška 2, ki ste z svojim nesebičnim služenjem Bogu in domovini, podajali svoja neprecenljiva skavtska znanja, svojim mlajšim bratom in sestram v skavtstvu, ter jih vzpodbujali za krepitev skavtskega duha v svojem življenju, hkrati pa ste nam svetel zgled skavtskega življenja za naprej. Zahvala gre tudi vsem našim podpornikom, ki jih ni malo, to so vse občine Mežiške in Dravske doline, župnikom in župljanom župnij v dekanijah Dravograd - Mežiška dolina in Radlje – Vuzenica, Sadjarskemu društvu Dravograd, Koroškim lekarnam in Koroškim pekarnam. Zahvala gospe Planšak Evici, od katere imamo v najemu prostor okrog kapelice, pri Treh križih nad Dravogradom. Zahvala tabornikom Roda Koroški Jeklarji z Raven na Koroškem, predstavnikom sosednjih stegov, vsem predvojnim skavtom, ki ste z svojo prisotnostjo obogatili marsikatero naše skavtsko srečanje in počastili naše današnje praznovanje in vsem Vam ostalim, ki ste se zbrali in prišli izrazit svojo podporo našemu delovanju.

Še enkrat iskrena zahvala vsem in bodite kar najbolje pripravljeni služiti.

Vinko Skitek, Pustolovski gams, stegovodja"

Skupinska fotografija s praznovanja 10.obletnice Stega Koroška 2, 20.5.2012 (foto: Anja Jelen)

Objavljeno v Novice, Objave

Komentarji Ta objava ima 0 komentarjev. Komentarji so vidni le prijavljenim uporabnikom.